Gizlilik Neden Önemlidir

Bilgi Güçtür; Hakkınızdaki bilgi, size uygulanabilecek güçtür. Bilgileriniz, eylemlerinizi önceden tahmin etmek ve alışveriş yapma, oy verme ve düşünme şeklinizi değiştirmek için kullanılacaktır.

Mahremiyet olmadan başkaları tarafından yargılanmaktan o kadar korkabilirsiniz ki, yanlış bir şey yapmasanız bile yeni şeyler denemeyecek veya öğrenmeyeceksiniz.

Kişisel bilgileriniz ve özel iletişimleriniz sizi kötü biri veya suçlu gibi gösterecek şekilde “özenle seçilmiş” olabilir, öyle olmasanız bile.

Kontrolünüzdeki bilgilerin tümü paylaşasınız diye sizin değildir. Arkadaşlarınız, aileniz ve iş arkadaşlarınız tarafından sizinle özel olarak paylaşılan bilgiler, bir hükümete, şirkete veya başka bir kişiye ifşa etmek için size ait değildir.

Mahremiyet hakkınızı kullanarak, aktivistler ve gazeteciler gibi başkalarının bunu göze çarpmadan yapmasını kolaylaştırırsınız.

Kendi standartlarınıza göre yargılanmıyorsunuz ve yargılanmayacaksınız. Standartlar kişiler ve kuruluşlar arasında farklılık gösterir ve standartlar zamanla değişir. Davranışınız bugün kabul edilebilir görülse bile, yarın aleyhinize kullanılabilir.

Kişisel verinin paylaşımı, güvendiğiniz bir tarafla bile olsa, kontrolünüz dışında ve saldırıya uğrama veya satılma riski altında olduğu anlamına gelir.

Hayatımızın bazı bölümlerini özel tutabildiğimizde sosyal sınırlar yaratılır. Eski ortaklar, işverenler veya aile gibi bazı kişilerin hakkınızda belirli şeyleri bilmesini engellemek isteyebilirsiniz.


Sonraki adımlar

Kendinizi korumak için adım atmak ister misiniz? Electronic Frontier Foundation tarafından hazırlanan bu kılavuzu izleyin.


Türkçe Çeviri: Ali Geyik