Znaczenie prywatności

Wiedza to władza. Wiedza o Tobie to władza nad Tobą. Ta wiedza będzie użyta do przewidywania Twoich działań i do manipulacji tego co kupujesz, jak głosujesz i jak myślisz.

Bez prywatności obawa przed oceną innych może spowodować, że przestaniesz próbować i uczyć się nowych rzeczy, nawet jeśli nie robisz niczego złego.

Informacje osobiste i prywatne wiadomości mogą być wyciągane z kontekstu tak, aby pokazać Cię jako złego człowieka bądź kryminalistę, pomimo że wcale nim nie jesteś.

Nie wszystkimi informacjami możesz dzielić się z innymi. Informacje, które zostały Ci przekazane w tajemnicy przez przyjaciół, rodzinę, współpracowników nie powinny być ujawniane rządowi, firmie albo innej osobie.

Korzystając ze swojego prawa do prywatności ułatwiasz innym - aktywistom i dziennikarzom - korzystanie z niego bez wyróżniania się.

Nie jesteś i nigdy nie będziesz oceniany według własnych standardów. Zmieniają się one w zależności od człowieka, organizacji jak również czasów. Nawet jeśli Twoje zachowanie jest akceptowalne dzisiaj, jutro może być użyte przeciwko Tobie.

Dzielenie się danymi osobistymi, nawet z zaufaną osobą, oznacza utratę kontroli nad nimi i ryzykiem ich kradzieży bądź sprzedaży.

Granice społeczne powstają aby utrzymać nasze życie w prywatności. Możesz nie chcieć dopuścić, aby pewni ludzie, tacy jak były małżonek, pracodawca lub rodzina, wiedzieli o niektórych kwestiach Twojego życia.


Kolejne kroki

Chcesz podjąć kroki w kierunku swojego bezpieczeństwa? Zastosuj się do tego poradnika napisanego przez Electronic Frontier Foundation.


Polish translation by Glamhoth.